post

Уимбълдън 2018,мъже

Шампионът
Гейм, сет и мач – Новак Джокович! С тези думи се сложи край на 132-рото издание на най-стария тенис турнир – Уимбълдън. Пред погледите на Принц Уилям, Кейт Мидълтън, семейството си и още куп известни личности сърбинът вдигна своя 13-и трофей от Шлема и 4-ти на “свещената трева”. Но за да стигне до този знаменит триумф, Ноле трябваше да извърви дълъг и доста труден път. В първи кръг Джокович победи експресно Тенис Сандгрен, след което прегази и Орасио Себайос, за да се стигне до мач срещу Кайл Едмънд. В първия сет британецът даде заявка за победа, но във втория сет Новак показа своята игра и за жалост на публиката не позволи да се стигне до изненада. По този начин сръбската тенис звезда се класира на осминафинал срещу Карен Хачанов. Очакваше се интересен мач, поне на хартия. Вместо това, Ноле не даде шанс на руснака да разгърне таланта си и се поздрави с трисетова победа. Последва мач с Кей Нишикори, в който Джокович отново беше безкомпромисен и спечели, макар да загуби един сет. С тази победа той осигури мач-шедьовър с Рафаел Надал на всички любители на тениса. Това беше епизод номер 52 от едно от най-великите съперничества в историята. След огромно закъснение заради мача преди техния двамата тенис гладиатори най-сетне излязоха на корта, готови за битка, под спуснат покрив. В първия сет се забеляза превъзходството на сърбина и заслужено, той спечели частта. Във втория Матадора показа кой е и изравни сетовете. Последва изключително оспорван трети сет, в който след поредица от обрати в тайбрека, Джокович записа още един сет на сметката си, след което мачът бе прекъснат. В доиграването на следващия ден Новак започна неубедително и допусна пробив, който по-късно върна, но не успя да предотврати още един и Рафа отново се върна в битката. В петата част и двамата печелеха сервисите си, като до 8:8 гейма не можаха да се пробият, въпреки множеството от възможности, които имаха. Джокович взе подаването си за 9:8 и на линията за сервис застана Надал. Той обаче допусна съперника му да стигне до 3 поредни мачбола, още първия от които Ноле реализира и се класира на финала. Там го чакаше Кевин Андерсън, играл цели 6 часа и 36 минути в предишния кръг и общо над 21 часа през целия турнир. Умората определено си каза думата в първия и втория сет, безапелационно спечелени от сърбина. Андерсън показа признаци на съживяване в третия сет и дори имаше сетболи, но не успя да ги реализира и в крайна сметка се стигна до тайбрек. Джокович не даде никакви шансове на южноафриканеца и триумфира на “свещената трева”. Изненада или не, Новак Джокович е тазгодишният шампион на Уимбълдън! Idemo!

READ MORE  ПеРФектната седмица

Фаворитите
Швейцарската легенда Роджър Федерер пристигна в Лондон като тотален фаворит и със сигурност целта му бе титлата. Очаквано, Федерер стартира изключително убедително в първите си мачове, като не даде на съперниците си нито секунда, в която биха могли да си помислят, че имат шанс за победа. И нещо повече – до четвъртфиналите никой не беше успял да го пробие, камо ли да вземе сет. Надали някой е подозирал, че Кевин Андерсън би създал толкова много главоболия на швейцареца. Роджър поведе в резултата с 2:0 сета, а в третия даже имаше мачбол, който обаче не успя да реализира. В крайна сметка се стигна до тайбрек, който Андерсън спечели и по този начин сложи началото на обрата срещу най-успешния тенисист на трева. Южноафриканецът проби сервиса на 8-кратния шампион тук и без особени проблеми до края затвори следващия сет. Дойде време за решаващия пети сет, който предложи тенис на много високо ниво, но в края му сякаш 36-годишният швейцарец се измори, а Андерсън това и чакаше. Сграбчи възможността за пробив, след което спечели своя гейм. С това участието на Роджър Федерер на Уимбълдън’18 приключи.
Макар тревата да не е неговата настилка, Рафаел Надал е един от фаворитите и на тазгодишния Уимбълдън. Той, също като Федерер, започна ударно турнира, като записа трисетови победи във всеки един от мачовете си до четвъртфиналите, като не срещна особени затруднения срещу никого от съперниците си. На четвъртфиналите го чакаше не кой да е, а Хуан Мартин дел Потро, който винаги е заплаха и за най-добрите. Испанецът стартира срещата, печелейки първия сет със 7-5. По-късно обаче Кулата от Тандил показа характер и спечели следващите 2 сета. Матадора също отказваше да се предаде и в четвъртия сет реализира пробив, с чиято помощ изравни сетовете. В петия сет си пролича, че Надал е по-стабилният от двамата и проби сервиса на аржентинеца, а по-късно и затвори мача. На полуфиналите го чакаше мач с Джокович, от който победител, както вече знаете, излезе сърбинът.

READ MORE  Жребият е хвърлен – Уимбълдън, мъже

Изненади
Може би най-голямата изненада на Уимбълдън’18 бе достигането на Кевин Андерсън до мача за титлата. Пътят му до финала бе белязан от два мача, които със сигурност ще бъдат запомнени. Единият от тях е изненадващата победа след пълен обрат от 0:2 до 3:2 сета над 8-кратния шампион на Уимбълдън Роджър Федерер в четвъртфиналите. В следващата фаза пък на южноафриканеца се наложи да остане на корта цели 6 часа и 36 минути, за да победи друг гигант в лицето на Джон Иснър с резултат 26:24 в решаващия пети сет на мача. С този си триумф Андерсън се класира за финала, където обаче Джокович не му остави много шансове.
Също така няма как да не споменем и Джон Иснър, който по пътя си до четвъртфиналите не срещна кой знае каква съпротива. В спор за място на полуфинал американецът се изправи срещу Милош Раонич, който успя да спечели един сет, но нищо повече. Последва мач на гигантите с Андерсен, чиято история вече знаете. След прекарани над 6 часа и половина на корта Иснър си взе сбогом със 132-рото издание на Уимбълдън.

Разочарования
Изненада за всички ни беше отпадането на Григор Димитров още в първия кръг на Уимбълдън от намиращия се в доста лоша форма Стан Вавринка. Григор започна мача доста обещаващо, печелейки първия сет с 6-1. Швейцарецът проби в средата на втория сет, но още в следващия гейм преднината му бе неутрализирана, тъй като Григор направи рибрейк. Стигна се до тайбрек, който Вавринка успя да спечели, с което изравни резултата. В третия сет Димитров направи ранен пробив, но точно когато сервираше за сета, допусна рибрейк и Стан се върна в битката за сета. Отново имаше тайбрек и отново бе спечелен от швейцареца. Оттам-нататък Гришо сякаш загуби желание за игра и с множество от непредизвикани грешки напусна турнира още след първия си мач.

READ MORE  Wimbledon, London, Great Britain, 2018.07.02 – 2018.07.15

Друго разочароващо представяне беше това на четвъртия поставен Александър Зверев, който още във втория кръг трябваше да играе пет сета срещу изгряващата звезда на САЩ Тейлър Фриц. С доста усилия Саша все пак се поздрави с победата, но тогава надали осъзнаваше какво му е подготвил Гулбис в третия кръг. За втори пореден път на представителя на Германия му се наложи да играе 5 сета, но този път силите му не достигнаха да се справи с агресивната игра на Лорда, който пък в добавка към загубата го почерпи с “геврече” в заключителната част. По този начин безславно завърши участието на Зверев на тазгодишното издание на най-стария тенис турнир.
Още на старта си тръгна Доминик Тийм, който изигра 2 сета срещу Маркос Багдатис, след което се отказа заради контузия.
В първи кръг Давид Гофен също стегна багажа за вкъщи, тъй като претърпя поражение в три сета от Ебдън.

Това беше Уимбълдън’18 – изпълнен с много емоции, изненади, разочарования и качествен тенис в изобилие. Можем да бъдем единствено и само благодарни на всички тенисисти, дарили ни с много красота и изящество през последните две седмици и затвърдили името на тениса като един от най-аристократичните спортове. Вече официално можем да сложим край на сезона на зелено. Довиждане, трева!