post

Българките в световната ранглиста през 2018

Сезонът при дамите приключи, но след излизането в майчинство на Цветана Пиронкова, България все още търси своята тенисистка, която да пробие в топ 100.

Виктория Томова WTA № 156

Сега всички погледи са насочени основно към Виктория Томова, която през миналия сезон загатна за амбициите си да се изкачи нагоре в стълбичката на WTA.Тя започна в Австралия под № 139 като загуби в първи кръг на квалификациите от Наталия Вихлянцева на турнира в Бризбън. Следваща спирка бе Аустрелиън Оупън, където влезе в основна схема като „щастлива губеща“ и отстъпи в първи кръг на Никол Гибс 1-6 1-6. Последваха загуби в квалификации и първи кръг, за да дойде турнирът в Истанбул от сериите International през април, на който Томова премина пресявките и загуби във втори кръг от поставената под номер 2 Светлана Кузнецова 5-7 6-4 1-6. След някои ранни отпадания, дойде пикът в представянето на българката, както тя сама потвърди, на Уимбълдън. Успешно премина през квалификациите, за да загуби във втори кръг от голямата Серина Уилиямс 1-6 4-6, като изигра един невероятен мач. За наше съжаление нататък сезонът на Виктория Томова не се разви така, както ни се искаше. Във втората половина може да отбележим четвъртфинал на BUDAPEST 3, HUNGARY, от ITF $ 60 000, CLAY(загуба от Катерина Заватска 4-6 5-7), за да дойде в края на сезона „азиатското турне“. В HONG KONG, CHINA, турнир от категория International, влезе в основна схема като „щастлива губеща“ и отстъпи във втори кръг на Кристина Кучова 1-6 0-6; SUZHOU, CHINA, ITF $ 100 000 – полуфинал (загуба от първата поставена Сайсай Женг 4-6 3-3 RET). Сезонът приключи за Виктория Томова в LIMOGES, FRANCE Level: 125K Series, загуба от румънката Никулеску в първи кръг 5-7 3-6. Първата ни ракета сподели, че целта ѝ през следващата година е топ 100.

WTA № 216 Елица Костова

Втората ни ракета започна сезона под № 210 на турнира AUCKLAND, NEW ZEALAND, от категория International (загуба в първи квалификационен кръг от Яна Фет 2-6 1-6). Включи се в пресявките на АО, но отстъпи във втори кръг на Деница Алертова 6-7(5) 2-6. Последваха няколко турнира на ITF в САЩ, като се отличи в RANCHO SANTA FE, UNITED STATES – четвъртфинал и след ACAPULCO, MEXICO, от категория International, където отстъпи в първи квалификационен кръг на Ребека Петерсон 5-7 1-6, Костова се завърна в Европа. Още на първия турнир SANTA MARGHERITA DI PULA, ITALY, българката достигна до финал (загуба от Башак Ейрадин 4-6 1-6) и след това четвъртфинал SANTA MARGHERITA DI PULA 2, ITALY (загуба от Олга Данилович 4-6 2-6). Така подготвена се отправи към BOGOTA, COLOMBIA, от категория International, където преодоля квалификациите и отстъпи във втори кръг на Далила Якупович 2-6 2-6. На турнира от същата категория в Истанбул остана на крачка от основна схема, а на чалънджъра в ANNING, CHINA достигна четвъртфиналите, за да загуби от първата поставена Шуай Пънг 1-6 0-6. Изненадващо, на традиционно силния за Елица Ролан Гарос, отстъпи още в първи кръг на пресявките (загуба от Корпач 4-6 6-2 3-6). Последва полуфинал в STARE SPLAVY, CZECH REPUBLIC ITF 25 000 $ (загуба от Ребека Срамкова 7-5 4-6 4-6), след който на турнирите на трева загуби в първи кръг в MANCHESTER, GREAT BRITAIN от Голубич 3-6 4-6 и в първи квалификационен кръг на Уимбълдън от Джейми Лоъб 6-1 5-7 1-6.
Втората половина на сезона не бе особено успешна за Елица Костова. Може да отбележим достигането до четвъртфинал в PRAGUE, CZECH REPUBLIC, ITF 80 000 $ (загуба от Хогенкамп 6-7(5) 7-6(5) 2-6) в края на юли и четвъртфинал в SANTA MARGHERITA DI PULA 10, ITALY ITF 25 000 $ в края на септември. Втората ни ракета се е представяла традиционно силно в квалификациите на турнирите от Големия шлем и през новия сезон очаквам да възвърне нивото си там!

Сесил Каратанчева WTA № 238

Сесил Каратанчева започна годината под № 184 директно от квалификациите на АО, като загуби на старта от Ирина Бара 5-7 6-3 5-7. Последваха ранни отпадания на турнирите в Сант Петербург и Доха, Катар, след които третата ни ракета се завърна в САЩ и на турнира DOTHAN, UNITED STATES ITF 80 000$ достигна полуфиналите (загуба от Таунзънд 6-4 3-6 2-6), а на CHARLOTTESVILLE, UNITED STATES, ITF 80 000 $ четвъртфинал (отново загуба от Таунзънд 6-3 4-6 6-7(2)). След подготвителните турнири на клей в САЩ, на Ролан Гарос Каратанчева отпадна разочароващо още в първи квалификационен кръг от Жабор 1-6 6-2 2-6. Последваха отново ранни отпадания, включително и на Уимбълдън (загуба в първи квалификационен кръг от Хиби 6-1 3-6 1-6), за да дойде турнирът MONTREAL, CANADA, от категория Premier 5, където българката премина квалификациите и в първи кръг загуби от Мария Шарапова 1-6 2-6. Това обаче не ѝ помогна на ЮС Оупън, където отпадна още на старта на пресявките (загуба от Тревизан 3-6 6-2 4-6). До края на сезона се отличиха чалънджъра в Чикаго (загуба във втори кръг от Петра Мартич 4-6 2-6), спечелването на квалификациите на QUEBEC CITY, CANADA, от сериите International (загуба в първи кръг от Мари Бузкова 2-6 1-6), финалът в TEMPLETON , UNITED STATES, ITF 60 000 $ (загуба от Мухамад 6-2 4-6 3-6) и четвъртфинала в TYLER, UNITED STATES (загуба от Хадад Мая 1-6 6-3 5-7).
Сесил Каратанчева е доказвала, че е боец и този сезон, въпреки по-слабите резултати, изигра доста силни мачове срещу класни съпернички. Вярвам, че ще се пребори за място в квалификациите на турнирите от Шлема.

Изабелла Шиникова WTA № 270

Изабелла Шиникова започна годината под № 381 в STUTTGART-STAMMHEIM, GERMANY, ITF 15 000 $, където отстъпи във втори кръг на Андрей, Румъния 3-6 6-4 4-6. След два четфъртфинала в Испания на турнири от ITF 15 000 $, достигна финал на PALMANOVA 2 (MALLORCA), SPAIN (загуба от Ин-Албон 1-6 5-7). След Испания Шиникова отпътува за Тунис, където игра четвъртфинал, три финала и вдигна трофея веднъж с победа над Кавайе-Раймерс, Испания 6-3 7-5. Последваха два четвъртфинала на турнири от ITF 25 000 $ – WIESBADEN, GERMANY и TBILISI, GEORGIA и в средата на юни достигна до два финала на KLOSTERS, SWITZERLAND ITF 25 000 $ (загуба от Колоджейова 7-5 4-6 1-6) и BASTAD, SWEDEN (загуба от Али Кийк, САЩ 2-6 1-6). Във втората половина на сезона можем да отличим четвъртфинал в LEIPZIG, GERMANY, ITF 25 000$ (загуба от Грабер 3-6 4-6), преминаването на квалификациите на турнира BIARRITZ, FRANCE, ITF 80 000$ (загуба във втори кръг от Цимерман 4-6 6-2 3-6) и четвъртфинали в POITIERS , FRANCE ITF 80 000 $ (загуба от Адлер 6-7(1) 6-2 1-6) и PETANGE, LUXEMBOURG ITF 25 000 $ (загуба от Манди Минела 1-6 4-6).
Очаквам през новия сезон Шиникова да продължи възхода и да я видим отново в квалификациите на турнири от Шлема.

Джулия Терзийска WTA № 373

Джулия Терзийска се бореше с контузия през предходния сезон и започна годината под № 593 на турнира GLASGOW , GREAT BRITAIN ITF 25 000 $, където отстъпи в квалификациите на Ана Врлич 3-6 6-3 3-6. В края на февруари петата ни ракета отлетя за Шарм Ел Шейх, Египет, където изигра серия от турнири на ITF 15 000 $ и спечели три титли, достигна един полуфинал и един четвъртфинал. В началото на юни, Терзийска игра в Узбекистан ITF 25 000 $ и се поздрави с два четвъртфинала. От втората половина на сезона се отличават четвъртфинал в ASCHAFFENBURG , GERMANY ITF 25 000 $, полуфинал в LAGOS 2, NIGERIA ITF 25 000 $ и силния турнир POITIERS, FRANCE ITF 80 000 $, където премина квалификациите, за да загуби от първата поставена Полин Пармантие 1-6 7-5 4-6.
Двадесет и две годишната Джулия Терзийска е другата ни надежда при младите състезателки за пробив в топ 100.

Александрина Найденова WTA № 448

Александрина Найденова се бореше с контузия в края на предходния сезон и започна новия в средата на април в Португалия на турнир от ITF 25 000 $. Първият добър турнир за нея дойде на чалънджъра ANNING, CHINA, където спечели квалификациите и беше близо до победата в първи кръг срещу първата поставена Шуай Пънг (загуба 6-4 1-6 4-6). Последваха ранни отпадания на турнири в Китай и Тайланд. Определено втората половина на сезона бе по-добрата за Найденова, която започна да намира играта си и се поздрави с четвъртфинал на турнира BUDAPEST 2, HUNGARY, като тръгна от квалификациите, финал в MARBELLA, SPAIN и финал на CEUTA, SPAIN, все от категория ITF 15 000 $. В началото на октомври достигна четвъртфинал на турнира OBIDOS 8, PORTUGAL ITF 25 000 $, като тръгна от квалификациите.
Сезонът за Александрина Найденова не е приключил като продължава участието си на турнири в Азия.

Диа Евтимова WTA № 502

Диа Евтимова започна сезона под № 511 на турнири в САЩ. От американското турне се отличи четвъртфиналът в TAMPA, UNITED STATES ITF 15 000 $. В края на април Евтимова замина за Турция, където изигра серия турнири в Анталия ITF 15 000 $ – един четвъртфинал, един полуфинал и един финал. Последваха редица ранни отпадания в различни турнири, за да дойде VARNA, BULGARIA, където достигна полуфиналите (загуба от Крачиун 6-4 3-6 4-6). В началото на октомври Евтимова отпътува за Израел, от където се завърна с две титли и един четвъртфинал.
Сезонът за Диа Евтимова продължава, като в момента играе на турнири в Анталия, Турция от ITF 15 000 $.

Юлия Стаматова WTA № 572

Юлия Стаматова започна сезона под № 642 със серия турнири в Анталия, Турция ITF 15 000 $ като в тях нямаше късмет да продължи по-напред от втори кръг. През март замина за Хамамет, Тунис, където достигна до два четвъртфинала и един такъв в Ираклион, Гърция. В средата на април се завърна в Анталия, Турция и се поздрави с два финала и три четвъртфинала. Последва полуфинал в Хамамет, Тунис в средата на юни и четвъртфинал на турнира WARSAW, POLAND ITF 25 000 $, като тръгна от квалификациите.
От втората половина на сезона можем да отличим четвъртфинал в MONTEMOR-O-NOVO, PORTUGAL, през септември, четвъртфинал в Созопол и Юлия Стаматова приключи през изминалата седмица в Анталия, Турция.

Гергана Топалова WTA № 626

Този сезон за Гергана Топалова бе преходен от девическия към женския тенис. Тя започна под № 880 при дамите, като редуваше участия при девойките и при жените. През май в Кайро, Египет игра финал и полуфинал. През втората половина на сезона достигна до четвъртфинал в HAREN , NETHERLANDS ITF 15 000 $, а през октомври изигра няколко силни турнира в Австралия, където тръгвайки от квалификациите на турнира BRISBANE, AUSTRALIA ITF 25 000 $ отстъпи във втори кръг на Далма Гафи 3-6 6-7(5); в TOOWOOMBA, AUSTRALIA ITF 25 000 $ в първи кръг на Оливия Роговска 3-6 1-2 REТ, в останалите два турнира загуби в квалификациите.
Няма да излъжа, ако кажа, че надеждите на повечето български почитатели на тениса са насочени към Топалова и се надявам тази подкрепа да ѝ помогне, а не да натежи.

Петя Аршинкова WTA № 661

Петя Аршинкова започна сезона под № 881 в Хамамет, Тунис. През март замина за Анталия, Турция, където постигна два полуфинала. Заедно с Топалова игра в Египет – полуфинал и четвъртфинал в Кайро. От втората половина на сезона се отличава полуфинала в PROKUPLJE 2, SERBIA ITF 15 000 $. И тя, както и Гергана Топалова завърши сезона в Австралия, като и в четирите турнира игра квалификации, които премина в TOOWOOMBA, AUSTRALIA ITF 25000 $ (загуба от Дестъни Аява в първи кръг 6-4 5-7 1-6).
Двадесетгодишната Петя Аршинкова е другата наша млада надежда, от която очакваме пробив през следващия сезон.

Ани Вангелова WTA № 942

Ани Вангелова започна сезона извън първите хиляда през март в Ираклион, Гърция, където нямаше късмет да преодолее квалификациите. Последваха ранни отпадания на турнири от ITF 15 000 $ в Хърватска, Турция, Сърбия, Чехия. През лятото изигра серия турнири в Азия, също без съществен успех. Завръщането в топ 1000 стана в края на септември, в HERAKLION 6, GREECE ITF 15 000 $, където Вангелова достигна финала (загуба от Кнол 2-6 5-7).

Габриела Михайлова WTA № 989

Габриела Михайлова започна сезона през януари в Анталия, Турция под № 868, но не успя да постигне нещо повече от втори кръг. Във втората половина от сезона през юли достигна четвъртфинал в CURTEA DE ARGES, ROMANIA, четвъртфинал в Созопол и в момента играе серия турнири в Анталия, Турция ITF 15 000 $.
Както се вижда от ранглистата, при дамите имаме симбиоза от опитни и млади състезателки. Въпрос на време е някоя от тях да пробие в топ 100. Очаквам с оптимизъм новия сезон и се надявам на повече тенисистки в квалификациите от Шлема.