post

Барселона и Щутгарт – изненадващи финали или изненади на финалите

Днес от 17 часа българско време ще се проведат двата финала при мъжете и жените на турнирите ATP – SINGLES: Barcelona (Spain), clay и WTA – SINGLES: Stuttgart (Germany), clay (indoor). При мъжете един срещу друг излизат ?? Доминик Тийм и ?? Данийл Медведев. При дамите ще видим в сблъсък за титлата ?? Анет Контавейт и ?? Петра Квитова.

Рафаел Надал бе победен от Доминик Тийм за първи път на полуфинал на ATP Barcelona (11-1), както и за първи път в турнира като цяло от 2015 г. насам. Така австриеца продължава напред към финала с победа в два сета, 6-4 6-4. С този успех стана едва втория тенисист след Новак Джокович побеждавал Надал на клей четири или повече пъти.
Последният играч победил Рафаел Надал в Барселона бе Фабио Фонини на осминафиналите през 2015 г. (6-4 7-6), но успя да спечели само пет гейма в следващия мач срещу Пабло Андухар, 1-6 4-6. Трудна задача е да се възстановиш след победа над “краля на клея” и ще бъде интересно да видим представянето на австриеца днес.
Данийл Медведев изигра изтощаващ трисетов двубой на полуфиналите срещу Кей Нишикори – 6-4 3-6 7-5 за два часа и 26 минути – и това може да повлияе върху играта му днес. Независимо от резултата, ще бъде най-успешния сезон на клей за руснака, полуфиналист от Монте Карло и финалист на ATP Barcelona, който бе спечелил само един мач на клей през последните два сезона (1/5 и 0/4).
Единствената среща между двамата бе на турнира в Санкт Петербург през 2018 г., когато Доминик Тийм спечели в три сета. Медведев има 12 победи повече от австриеца през този сезон, но условията и настилката дават предимство на Тийм.

Петра Квитова достигна своя четвърти финал за сезона, след като победи “фурията на клей” Кики Бертенс, 7-6 3-6 6-1. Чехкинята никога не е играла финал в Щутгарт, губейки на полуфинал от Мария Шарапова през 2012 г. и Анжелик Кербер през 2016 г. Всъщност това е турнира, в който Квитова в половината си участия отпада още в първи кръг, включително и през миналата година победена от Кербер.
Световната № 3 води в тура по брой победи през сезона (23-6), както и най-много финали. Тя надигра Барти в Сидни 1-6, 7-5, 7-6, за да спечели 26та си титла в своята кариера, но загуби в три сета от Осака и Бенчич в Мелбърн и Дубай.
Анет Контавейт достигна финала в Щутгарт, след като световната № 1 Наоми Осака се отказа заради контузия. Побеждавайки Павлюченкова и Гарсия в два сета, естонката малко щастливо премина през Азаренка, която трябваше да се откаже в третия сет на четвъртфиналите, като преди това сервираше за мача.
Контавейт има прогресиращи резултати в Щутгарт. През 2017 г. като дебютант и квалификант, тя достигна четвъртфиналите тук с победа над Мугуруса ( първата ѝ победа на топ 10 тенисистка), а през 2018 г. оцеля в два трисетови маратонски двубоя срещу Младенович и Павлюченкова, за да достигне полуфиналите в надпреварата.
Петра Квитова води с 3-2 в преките сблъсъци между двете тенисистки, но последната победа е на сметката на Контавейт в Бризбън тази година. През 2018 г. си размениха по една победа на клей, Квитова победи в Рим, но загуби в Париж.