post

Ашли Барти срещу Маркета Вондрушова – РГ19 , финал

Днес, 08.06.2019 г. не преди 16 часа българско време на финала на турнира WTA – SINGLES: French Open (France), clay се изправят една срещу друга 🇦🇺 Ашли Барти и 🇨🇿Маркета Вондрушова. Двубоят е втори по ред на Court Philippe-Chatrier.

Ашли Барти ” се качи” на влакчето на ужасите в мача си срещу Аманда Анисимова. Водейки 5-0, 40-15, в първия сет, тя изостана със сет и брейк, както и в решителния отстъпваше с пробив. След час и 53 минути игра опитът надделя над 17годишната американка 6-7, 6-3, 6-3.
Барти се срещна с редица предизвикателства през последните две седмици, побеждавайки бившите полуфиналистки Мадисън Кийс и Андреа Петкович, както и разочаровайки София Кенин и Даниел Колийнс. Тя записа 35 аса в шест мача, като спечели 4/5ти от сервис геймовете си и 73 % от точките на първи сервис.
Изненадващо е, че Барти записа най-добрия си резултат в Шлем точно на клей, настилката, която изглеждаше като най-слабата ѝ такава. 23годишната тенисистка имаше само десет записани победи в основна схема на червено преди 2019 г. Само през този сезон постигна същия брой успехи на клей, включително четвъртфинал в Мадрид.
Барти ще се опита да стане първата австралийка триумфирала на Roland Garros след Маргарет Корт през 1973 г. Едиствената ѝ сънародничка достигнала до финалите през последните 40 години бе Саманта Стоусър, загубила двубоя си срещу Франческа Скиавоне през 2010 г. Тя ще търси и своята четвърта титла в кариерата си (4-4), както и втора за сезона след тази в Маями.

Маркета Вондрушова бе на ръба да загуби сет за първи път през този турнир, когато 26та поставена Йохана Конта сервираше и за първия, и за втория. Тя успя да избегне това, като победи британската № 1 7-5, 7-6 за час и 45 минути. Успя даже да спаси три сетпойнта в първия.
Вондрушова влетя на финала на Ролан Гарос след едва деветия си Grand Slam в основна схема. Най-добрият ѝ резултат на това ниво бе четвърти кръг на 2018 US Open. Тя победи четири поставени опонентки, включително № 12 Анастасия Севастова, № 28 Карла Суарес Наваро и № 31 Петра Мартич.
Тръгвайки бавно в сезона, чехкинята натрупа 27 победи от АО насам, включително два финала в Истанбул ( загуба от Петра Мартич) и в Будапеща ( загуба от Утванк). Нейната единствена WTA титла на сингъл дойде преди две години на твърди кортове на закрито в Biel, Switzerland, когато тя бе № 233.
Вондрушова ще се опита да стане първата тийнейджърка спечелила турнир от Голям Шлем, след Мария Шарапова през 2006 г. на US Open и първата на Roland Garros след Ива Майоли през 1997 г. Освен това ще бъде и първата левичарка правила това, 27 години след Моника Селеш, както и първата без загубен сет след Жустин Енен през 2007.
Ашли Барти е спечелила и двете предишни срещи в два сета: Бирмингам 2017 (7-5, 7-6) и Синсинати 2018 (6-3, 7-5). Австралийката има слабо предимство, но чехкинята не изостава много.