post

Григор Димитров срещу Роджър Федерер , US Open 2019 , Четвъртфинал

На 04. 09. 2019 г. от около 03:30 часа българско време в четвъртфинален двубой на ЮС Оупън излизат първата ни ракета Григор Димитров и Роджър Федерер.

Мачът е последен на корт “Arthur Ashe

Григор Димитров си подпечата място на четвъртфиналите на ЮС Оупън с трисетова победа над младия австралиец Алекс Де Минор, 7-5 6-3 6-4. Той не погледна назад, след като проби в откриващия сет при 5-6. 28годишният тенисист не загуби сервис гейм срещу Алекс Де Минор, като допусна само една точка за пробив, направи живота на австралиеца труден на ретур, удряйки едноръкия си бекхенд по перфектен начин и творейки форхенд уинъри от всяко едно място на корта. Този успех му донесе и най-доброто негово представяне в Ню Йорк, след като бе загубил предишните си два осминафинални мача през 2014 срещу Гаел Монфис и през 2016 срещу Анди Мъри.

Григор Димитров пропусна близо два месеца игра заради контузия в дясното рамо и изпитваше затруднения да се завърне в тура. Той пристигна в Ню Йорк със статистика 7-13 (загуби-победи) и не бе достигал четвъртфинал от януари насам. Представянето му срещу Алекс Де Минор е знак, че шампионът от 2017 Nitto ATP Finals намира формата си, която го изведе до № 3 в ATP Rankings.

Роджър Федерер акустира на четвъртфиналите на ЮС Оупън разгромявайки поставения под № 15 белгиец Давид Гофен за 78 минути игра, 6-2 6-2 6-0. Петкратният шампион тук започна с пробив в подаването си през първия сет, но след това спечели шест поредни гейма и постигна пълен контрол над мача.
Федерер на 38 г. наниза 34 печеливши удара срещу само осем на Гофен. Швейцарецът достигна до четвъртфиналите в Ню Йорк за 13ти път в своята кариера. С това той изравни постижението на Андре Агаси и е само след Джими Конърс със 17 четвъртфинала.

Носителят на 20 титли от ГШ е участвал на шест турнира на твърди кортове досега през 2019 г. ( включително и Хопмън Къп) и е достигал до финалите на четири от тях. Спечелил е впечатляващите 27 мача на тази настилка през 2019 г като е допуснал едва три загуби.
Роджър Федерер е губил два пъти срещите си на четвъртфиналите на ЮС Оупън – през далечната 2012 г. от Томаш Бердих 7-6 (1) 6-4 3-6 6-3 и през 2017 г. от Хуан Мартин Дел Потро 7-5 3-6 7-6 (8) 6-4.

Двамата тенисисти са се срещали седем пъти до този момент като Роджър Федерер води категорично със 7-0 в преките сблъсъци помежду им, но двата сета, които швейцарецът е загубил от първата ни ракета са имено на твърди кортове.