post

Рафаел Надал срещу Данийл Медведев – US Open 2019 , Final

Днес, 08.09.2019 г. от 23 часа българско време във финалната среща при мъжете на US Open един срещу друг се изправят Рафаел Надал и Данийл Медведев.

Двубоят ще се играе на Arthur Ashe Stadium.

Рафаел Надал спаси два сетпойнта в откриващия сет на полуфиналния мач с Матео Беретини и като показа класа, затвори двубоя в три сета, 7-6 (6) 6-4 6-1. Познат като „ крал на клея“ заради 12те си трофея на Ролан Гарос, той все още е в надпревара с Роджър Федерер за „ титлата“ „ Най-велик на всички времена“ като един от основните показатели в тази надпревара е спечелените титли от ГШ. След като Григор Димитров отстрани Роджър Федерер на четвъртфиналите на Flushing Meadows, а Новак Джокович се оттегли заради контузия в мача си със Стан Вавринка, испанецът остана основен фаворит за спечелването на своята 19та титла от ГШ. Ако Надал стори това в неделя, той ще е на крачка от изравняване на постижението на швейцарския № 1.

Световният № 2 спечели само една титла от ГШ извън Ролан Гарос в последните шест години, но със сигурност щяха да са повече, ако не бяха жестоките контузии.
Носителят на 3 титли от US Open, загуби само сет по пътя си към финала и като предотврати загубата на още един такъв в мача си с Беретини, показа на Медведев, че няма да му е лесно да го преодолее.

Данийл Медведев бе определен преди US Open като първия тенисист извън „ Голямата тройка“, който може да наруши хегемонията на тримата големи на финали на ГШ, имайки предвид невероятното му представяне в Северноамериканското турне на твърди кортове на открито.

След като загуби финалите във Вашингтон и Монреал, съответно от Ник Кириос и Рафаел Надал, Медведев отиде още по-далече в Синсинати, спечелвайки титлата там и с достигането си до края в Ню Йорк, стана едва третия тенисист в Оупън ерата достигал четирите финала в един и същи сезон.

Въпреки неговите успехи, някои негови действия през последните две седмици не се понравиха на публиката в Ню Йорк. Това моментално даде предимство на Григор Димитров, да се възползва от неодобрението към руснака. Той, обаче, показа изключителна психика и като се възползва от третия си мачпойнт победи българина в три сета за два часа и 38 минути игра, 7-6 (6) 6-4 6-3.С тази победа петият поставен стана най-младият тенисист от пет години насам, достигнал финала на US Open. В неделя ще се състезава в седми финал за годината и четвърти пореден такъв.

Данийл Медведев има страхотен сервис и може да връща безброй топки в корта, благодарение на придвижването си. Той спечели 20 от 22 изиграни мача от Уимбълдън насам. Има увереността да победи Надал, но дали енергията и възможностите ще му стигнат да стори това в пет сета?!

Медведев (50) и Надал (46) водят в ATP Tour по победи през този сезон и си размениха по една ATP Masters 1000 през североамериканското лято на твърдите кортове на открито – испанецът спечели Coupe Rogers в Монреал, а руснакът взе Western & Southern Open в Синсинати.

Двамата тенисисти са се срещали веднъж през август на финала на Rogers Cup, където Надал постигна категорична победа в два сета, 6-3 6-0.