post

Виктория Томова срещу Наоми Осака – Toray PPO , R2

На 18.09.2019 г. от около 11 българско време, първата ни ракета при дамите Виктория Томова излиза в среща от втори кръг на турнира WTA – SINGLES Osaka (Japan), hard срещу Наоми Осака.

Двубоят е четвърти по ред на Center Court

Виктория Томова бе единствената непоставена квалификантка, преодоляла пресявките на Pan Pacific Open, след като и в двете срещи изоставаше със сет – срещу Франческа Ди Лоренцо, 3-6 6-3 6-1 и срещу Людмила Самсонова, 3-6 6-0 6-4. Жребият в първи кръг на основна схема отреди за съперник опитната бивша световна № 11 Ализе Корне. Мачът продължи 2 часа и 48 минути, а 24-годишната софиянка го спечели след пореден обрат, 4-6 6-3 6-2. Новият успех изпрати Томова срещу доскорошната водачка в световната ранглиста и настояща №4 в света Наоми Осака, двукратна носителка на титли от Голям шлем.

Преди турнира в Осака, първата ни ракета при дамите, записа две победи в квалификациите на надпреварата в Хирошима, но отстъпи в първи кръг на Михаела Бузарнеску, 1-6 4-6. Преди да пристигне в Хирошима, Томова не бе записвала победа на твърди кортове на открито от януари.

Наоми Осака, която не е достигала до полуфинал в тура от април в Щутгарт, е водачка на схемата на домашния си турнир и като такава започва надпреварата директно от втори кръг. Въпреки оттеглянето на шампионката от US Open Бианка Андрееску и полуфиналистката в Ню Йорк Белинда Бенчич, турнирът се очертава да бъде много силен.

Японската № 1 записа два четвъртфинала на североамериканското турне преди US Open – в Торонто и в Синсинати, а в Ню Йорк отстъпи на осминафиналите на Белинда Бенчич, 5-7 4-6. В навечерието на Pan Pacific Open Наоми Осака обяви раздялата си със своя треньор Джърмейн Дженкингс, който се присъедини към екипа ѝ след триумфа на Australian Open през януари. Резултатите ѝ след това бяха доста променливи. Тя загуби в трети кръг на French Open от Катерина Синякова, под № 41 по това време. След това напусна Wimbledon още в първи кръг победена от Юлия Путинцева, за да се стигне до отпадането в четвърти кръг на US Open от Белинда Бенчич.

На Toray PPO Наоми има да защитава финал от миналата година, когато отстъпи на Каролина Плишкова. Тогава надпреварата се провеждаше в Токио.

Виктория Томова и Наоми Осака не са се срещали до този момент като японката влиза като абсолютна фаворитка в мача.