post

Григор Димитров срещу Сам Куери – Stockholm Open , R2

На 16.10.2019 не преди 19:30.часа българско време първата ни ракета при мъжете Григор Димитров излиза в среща от втори кръг на турнира ATP – SINGLES Stockholm (Sweden), hard (indoor) срещу Сам Куери.

Двубоят е четвърти по ред

Григор Димитров получи WC от организаторите на турнира Intrum Stockholm Open и ще се опита да повтори успеха си от 2013 г., когато спечели титлата побеждавайки на финала Давид Ферер. Българският № 1 е стигал поне до четвъртфиналите в пет от шестте си участия в надпреварата, вкл. и три финала. Като втори поставен той започва директно от втори кръг. Само веднъж бившият световен № 3 е губил на старта на турнира, при първото си участие през далечната 2009 г., когато отстъпи на Ярко Ниминен, 0-6 2-6.

Преди да пристигне в Швеция, Григор Димитров изигра два турнира в Азия, като в Ченгду, където също започна от втори кръг, се справи в два сета с коравия британец Даниел Евънс, 7-5 7-5. Той показа солидно представяне срещу намиращия се във възход тенисист. На четвъртфиналите, обаче, го изненада играещия за Казахстан руснак Александър Бублик, който наниза 35 аса, които бяха и 1/3 от всички негови 115 точки и се поздрави с победата в оспорван мач в три сета, 5-7 7-6 (9) 7-6 (3). В Пекин отстъпи още на старта на намиращия се в добра форма Андрей Рубльов и предпочете да не записва квалификации в Шанхай, а да се отправи директно към Европа за сезона на твърди кортове на закрито.

Сам Куери записа първа победа на турнира в Стокхолм срещу квалификанта Денис Новак, 7-6 (6) 6-4 , като в предишните си две участия не бе печелил даже и сет – през 2015 загуби в първи кръг, а през 2016 в квалификациите.
Бившият световен № 11 влезе в ATP Stockholm след една отчайваща загуба в два сета от ръцете на Фабио Фонини на старта на Шанхай Мастърс през миналата седмица, 4-6 2-6. Той е 22/14 през последните 10 месеца и се нуждае от още три победи, за да изравни сезон 2018 г., когато завърши 25/24.
Въпреки че има отличен сервис, Сам Куери не се представя много добре на твърди кортове на закрито, като е спечелил само 55 мача от 99 изиграни на такива турнири. При единственото си участие на такава настилка в Ню Йорк през тази година, американецът достигна полуфиналите, но там претърпя неприятна загуба от непретенциозния Брейдън Шнур.

Григор Димитров и Сам Куери са се срещали три пъти до този момент и нашият тенисист води 3-0 в преките сблъсъци помежду им. Последният им изигран мач бе през 2017 г. на ATP Masters 1000 Shanghai, където българинът победи в два сета 6-3 7-6 (3).