post

Григор Димитров срещу Денис Шаповалов , Rome Masters , Четвъртфинал

На 19.09.2020г от, не преди 19 часа българско време , в четвъртфинален мач на Откритото първенство на Италия един срещу друг се изправят първата ни ракета Григор Димитров и Денис Шаповалов Двубоят е четвърти по ред на корт Pietrangeli.

Григор Димитров достигна до четвъртфиналите в Рим след драматичен трисетов мач срещу младия италианец Яник Синер, 4-6 6-4 6-4. Въпреки че загуби първия сет, той не се отказа, изигра мъдро двубоя и резонно се поздрави с успех, без да се повлияе от изтърваните четири мачбола в края.

Във втори кръг на Internazionali Bnl българския № 1 изнесе една от най-добрите си продукции от известно време насам, с която „ нокаутира“ Йошихито Нишиока, 6-1 6-0. Той допусна само една точка на първи сервис и контролираше мача от началото до края.

Григор Димитров е достигал само веднъж до четвъртфиналите на турнира в Рим през 2014 г., когато победи Томи Хаас, 6-2 ret., така че нашият тенисист никога не е губил на този етап от надпреварата.

Денис Шаповалов направи плавен преход от твърди кортове към клей, след като реализира три превъзходни победи, съответно  в чисти сетове над Гидо Пеля и Педро Мартинес Портеро в първия и втория кръг на Рим Мастърс, 6-2 6-3 и 6-4 6-4, а в трети кръг трябваше да изиграе три сета за успеха над Юго Умбер, 6-7 (5) 6-1 6-4!

Най-високо ранкираният канадец се бореше за форма и увереност и все не успяваше да спечели двубои в основна схема по-рано този сезон, но набра скорост на US Open през последните две седмици, където победи Давид Гофен и Тейлър Фриц, за да стигне до четвъртфинала – първият такъв на турнир от Шлема.

Световният № 14 Денис Шаповалов за пореден път изглежда намери формата си през втората половина на сезона. И през миналата година той постигна впечатляващи резултати тогава, когато спечели титлата в Стокхолм, стана вицешампион на Мастърса в Париж и записа полуфинали в Уинстън Салем и Чънду.

Двамата тенисисти са се срещали два пъти, като Григор Димитров води с 2-0 в преките сблъсъци. И двата мача са играни на твърди кортове, като втория бе през тази година в Ротердам, 6-3 7-6 (3).