post

Рафаел Надал срещу Новак Джокович , Roland Garros 2020 , Финал

Откритото първенство на Франция през 2020 г. ще завърши с финал между двама вечни съперници – Рафаел Надал и Новак Джокович. Тенисистите, които са спечелили 36 титли от Големия шлем взети заедно, се изправят за трофея в 16 часа българско време на 11.10. 2020 г.

Джокович подобри своя рекорд на клей тази година на 11 последователни победи, като преодоля изпитанието, което му поднесе Стефанос Циципас на полуфиналите. В началото изглеждаше, че това ще бъде лесен мач за световния № 1, който не само сервираше за двубоя в третия сет, но имаше и мачпойнт. До този момент сърбинът беше спасил всичките 10 точки за пробив, с които се бе сблъскал. 11-ият път се оказа късметлийски за Циципас, който върна пробива и направи още един за спечелването на сета. Гъркът повтори същото упражниение и в четвъртия сет, за да доведе мача до пети финален. Джокович остана спокоен и изчака „ цунамито“ Циципас да стихне, спечели лесно петия сет и си осигури пети финал на Ролан Гарос!

Новак Джокович ще се опита да спечели безпрецедентните поне две титли от всеки турнир от Голям шлем. Той обаче се изправя срещу „краля на клея“ Рафаел Надал, който има своя мисия да задмине по титли от Шлема Роджър Федерер.

Надал също се сблъска с някои проблеми при приключването на полуфиналния си мач срещу коравия Диего Шварцман. Испанецът успя да свърши работата си в чисти сетове, тъй като спечели третия в тайбрек, след като два пъти бе пробит. Въпреки резултата, 6-3, 6-3, 7-6, мачът бе оспорван през цялото време. Първият сет продължи 67 минути, като почти всеки гейм преминаваше през равенство.

Рафаел Надал търси своята 13-та титла на любимия си парижки клей. Испанецът никога не е губил финал на Ролан Гарос, но условията тази година не приличат на предишните му 12 финала и това би могло да изиграе голяма роля при решаването на изхода от мача.

Резултатът от преките сблъсъци между Новак Джокович и Рафаел Надал е 29-26 в полза на сърбина. Няма тенисисти в историята на тениса, които да са се срещали в повече двубои помежду си. Джокович е спечелил 14 от последните 20 срещи в тяхното съперничество, като седем от тях на любимата настилка на испанеца – клея.

Последната среща между Надал и Джокович беше на встъпителния финал за купата на АТР по-рано тази година, която сърбинът спечели лесно. Новак Джокович победи и в последния си мач срещу Рафаел Надал на Ролан Гарос през 2015 г., както и при последната им среща на Шлем – на Australian Open 2019. Испанецът обаче доминира в последните три мача на червено.