post

Ига Швьонтек срещу София Кенин , Roland Garros 2020 , Финал

На 10.10.2020г. от 16 часа българско време във финала при дамите на Ролан Гарос една срещу друга се изправят Ига Швьонтек и София Кенин.

Свирепият форхенд на Ига Швьонтек се видя по време на нейния полуфинал срещу квалификантката Надя Подороска, като й помогна да напише нова част от полската история. И двете тенисистки сгрешиха 20 пъти в продължение на 70 минути, но 19-годишната девойка направи близо четири пъти повече уинъри от аржентинката (23/ 6) и спечели комфортно 6-2, 6-1.

Швьонтек направи своя пробив от Големия шлем на Ролан Гарос миналата година, достигайки до четвъртия кръг, като дебютантка в турнира при професионалистките. Нейното участие завърши с категорична победа на защитаващата тогава титлата си шампионка Симона Халеп, 6-1, 6-0, за 45 минути, нещо, за което тя успя да отмъсти по-рано тази седмица в също толкова категоричен стил, 6-1, 6-2.
В началото на турнира, Швьонтек се бе състезавала в турнири от Шлема само шест пъти и бе достигала не по-далеч от четвъртия кръг. Нещо повече, тя загуби единствения си мач в Рим от световната № 72 Аранча Рус в чисти сетове. Сега тийнейджърката си запази място на финала със загуба от само 23 гейма в шест кръга.

Пътят на Швьонтек към финала е петият най-ефективен в историята на Ролан Гарос по отношение на загубени геймове в шест завършени мача, след тенисистки като Мери Пиърс (10), Щефи Граф (20), Серина Уилямс (21) и Крис Евърт ( 22). По пътя си тя победи финалистката от 2019 г. Вондрушова, полуфиналистката от 2014 г. Бушар и шампионката за 2018 г. Халеп.

Полските тенисистки не са известни с това, че печелят финали на големите турнири. Ядвига Йеджейовска загуби по един финал на Уимбълдън, Ню Йорк и Париж в края на 30-те години – последният само два месеца преди инвазията над Полша и бягството от Гестапо и Агнешка Радванска отстъпила на Серина Уилямс на Wimbledon през 2012 г., 6-1, 5-7, 6-2.
Четвъртата поставена София Кенин победи полуфиналистката от 2012 г. Петра Квитова, 6-4, 7-5, за час и три четвърти при първата си победа над чехкинята от три опита. Американката бе по-добрата тенисистка в дългите разигравания и спаси 10/12 точки за пробиви.

Пътят на Кенин към шампионския мач не би могъл да бъде по-различен от този на Ига Швьонтек. Докато полякинята не е загубила повече от четири гейма в сет, четвъртата поставена е изиграла решаващ сет в четири от шест кръга, дори срещу много по-ниско ранкирани противнички като световната № 125 Людмила Самсонова и световната № 93 Ана Богдан.
София Кенин също направи своя пробив в Париж през миналата година като победи трикратната шампионка тук Серина Уилямс в първия си четвърти кръг на French Open.

21-годишната тенисистка от САЩ ще се опита да повтори успеха си от Мелбърн, където победи бившата световна № 1 Гарбине Мугуруса, 4-6, 6-2, 6-2.Кенин е 5-1 във финали от WTA тура. Освен титлата от АО, всичките ѝ останали трофеи са от турнири от сериите International, вкл. турнира в Лион през март. За разлика от това,Швьонтек е изиграла само един финал на WTA, в Лугано през 2019 г. (победа над Херцог), а най-голямата ѝ последна професионална титла бе на ниво ITF 60 000 долара преди две години.

Единствената среща помежду им е като девойки на Ролан Гарос, където Швьонтек победи две години по-възрастната от нея София Кенин в мач от трети кръг през 2016 г, 6-4, 7-5.