2020 – годината, която ни се иска да забравим, но ще запомним завинаги.
Световният хаос се отрази и на тениса.
А започна .....
ANALYSES OF EVENTS ,MATCHES AND PLAYERS FROM THE WORLD OF TENNIS
2020 – годината, която ни се иска да забравим, но ще запомним завинаги.
Световният хаос се отрази и на тениса.
А започна .....
По всичко личеше, че ще запомним този US Open 2020.
Не само с разните там „балони“, маските и покритите празни трибуни.
Както .....
Извънредната ситуация изискава и извънредни мерки и непопулярни решения.
С благодарност към всички наши приятели и треньори, .....
ИСТОРИЧЕСКИ
АТР Cup 2020 бележи началото на нова отборна надпревара. Интересът към турнира и атмосферата през всички .....
Последният от турнирите GRAND SLAM за 2019 приключи. Овации за победителите. Бяхме свидетели на неочаквани изненади, на вълнуващи .....
1.Около 40% от поставените отпаднаха още в първите два кръга. При мъжете – 11, сред които Тийм /5-и поставен/, Ал.Зверев /6-и/, Циципас .....
Беше много емоционална седмица. Нова водачка в ранглистата при жените – Ашли Барти №1. Шарапова отново е в играта. Мъри се .....
ROLAND GARROS, 2019 вече е в историята. Но ROLAND GARROS е голяма планина и ехото от него дълго ще отеква.
РАФАЕЛ НАДАЛ
По пътя на клея към .....
АТР
Въпреки триумфа на Доминик Тийм, все още не можем да говорим за твърда смяна на .....
SOFIA OPEN 2019 затвори врати. Четвъртият пореден турнир събра отлични тенисисти. Интересът към тях беше голям, и с основание. В .....
Наоми Осака и Новак Джокович
Тя доказа, че е специална, а той – безкомпромисен.
Казват, че от две еднакво хубави картини, .....
В края на миналата година проследихме кадър по кадър тенис филма, .....
1) След Уимбълдън, Синсинати и Откритото първенство на САЩ Джокович показа, че не просто е в страхотна форма, а че и е непобедим. .....
LAVER CUP не е обикновен тенис турнис. LAVER CUP не носи точки за класиране, няма жребий, поставени, схема и елиминиране. Има два отбора .....
Богът на небето беше безмилостен. Спусна над Flushing Meadows–Corona Park жар, непоносима за земните хора. Подложи на изпитание воля и дух, тяло и мисъл.
И взе жертви.
Вездесъщият Федерер загуби от непретенциозния Милман. Физиката не издържа, кондицията се предаде. Най-твърдият характер в Тура, този на Надал, се огъна пред болката. Начовешката умора и изтощение победиха волята, която вдъхновява милиони.
Божествената ръка подложи на изпитание и нас, обикновените наблюдатели на големите битки. И ние трябваше да оценим това – ЗЕВС не може да допусне по-велики от него. И Надал, и Федерер са просто хора, с цялото си несъвършенство. Непобедими няма!
Хачанов и Тийм успяха с мотивация и стремеж за победа да се доближат на йота късмет от нея. А Дел По и Милман се включиха в играта с качества, възможности и характер. И успяха!
Всеки излиза на корта за победа, всички работят години наред за своя ден, когато НИКЕ ще бъде с тях.
НИКЕ – богиня на победата
Тя избра Канепи пред Халеп, Милман пред Федерер, Мухова вместо Мугуруса, Цибулкова, Цуренко и Колшрайбер пред Кербер, Вожняцки и Зверев.
Адриан Андреев и Матушевич бяха целунати от НИКЕ и спечелиха титлата при юношите на двойки от младежкия шампионат на US Open.
Лудата щедрост на богинята на победата се изсипа изцяло върху Новак Джокович. И той си я заслужи. След толкова изпитания през последната година, Новак показа, че физически е най-добре подготвен, че преследва целите си със завидна упоритост, че владее всичко от тениса и най-важното ненаситен глад за победи. Всички сме във възторг. Голям си, Ноле! Заслужи си любовта на НИКЕ.В тези луди дни Наоми Осака беше нейната любимка. Кой е очаквал толкова много лудост? НИКЕ оцени дързостта на двайсетгодишната японка. Тя завоюва своя първи трофей от ГШ с такава последователност, с достойнство, със самочувствие, с изключителни физически качества, с дисциплина и мисъл. НИКЕ няма да я забрави и в бъдеще.
+*0+*
С дъжд и слънце, с много еуфория и малко сълзи Western & Southern Open, Cincinnati, OH, U.S.A. приключи. Папараците в Ню Йорк вече са накрак. Тенисистите се отправят към последния Grand Slam за годината.
Тази година турнирът в Синсинати стана исторически. За тениса и за сърбина Новак Джокович. Джокович станал първият, постигнал “Златен Мастърс”. Колекцията му от трофеи на АТР 1000 е пълна. Обра овациите и, след победа над неузнаваемия Федерер, засенчи всички. Синсинати сега се свързава само със „златния“ Ноле.
“Това е. Беше просто ужасно. Краката ми не се движеха. Разочароващо е, но предполагам за съжаление такива мачове просто се случват понякога. Дори не искам да мисля за причините защо се случи. Просто се случи.“ – казва Федерер след финалния мач. Може би Федерер ще отнесе тази среща в графата „лош късмет“. Да излезеш на пътя на Новак точно в този момент се оказа проблем. И не само за него. Григор Димитров също попадна в сектора „лош късмет“. И все пак – удобно е да се каже „Просто се случи. Гледам напред!“. Но, нито Федерер, нито Григор ще отминат с лека ръка това, което им се случи в Синсинати. Защото не може се счита, че „добър късмет“ е причина за триумфа на Джокович. Той беше дошъл да побеждава – всеки, който жребият му отреди. Една-две грешки обърнаха играта на Григор и дадоха предимство на Джокович, което той превърна в победа. Срещу Чилич Новак показа как се води битка за титла – със сила, с хъс, с пот, с нерви, с риск, с майсторство, със силното желание да постигнеш това, за което си дошъл на турнира. Поредната мъжка битка. А Чилич съвсем не беше най-добрия късмет. Едва ли, за да стигне до титлата, Джокович е мечтал да се изправи срещу Федерер. Енергията, която той излъчваше на корта, порази и Маестрото. Той беше като болен. Толкова грешки от ракетата му не бяхме виждали скоро. Физика, психика, мисъл и его бяха поразени от „вируса“ Джокович. И късметът е последното, на което разчитаха и двамата.
Григор Димитров вече е в Ню Йорк. И не само той – всички са тук
.....
Уимълдън за Кербер ставаше все по-успешен след всеки неин изигран мач. След като започна турнира с 2-сетова победа срещу Вера Звонарьова, германката трябваше да обръща мача си от 2 кръг срещу квалификантката Клейър Лиу от сет пасив. Анджелик показа страхотна игра като преодоля последователно много класни съпернички без да загуби дори сет – Наоми Осака в 3 кръг, Белинда Бенчич в 4 кръг, Дария Касаткина на 1/4-финал и Йелена Остапенко на 1/2-финал.
За съжаление, финалът не оправда очакванията и се разви едностранно – Анджелик Кербер не остави шанс на по-опитната си съперничка, като реализира два пробива в първия и един във втория сет за крайното 6:3 6:3 за 1 час и 7 минути игра. За шампионката това е 3 титла от 4 финала от Шлема, а за финалистката това бе едно добро начало на нейното завръщане от майчинство.
Разочарованията
Уимбълдън 2018 беше кошмарен за фаворитките. Първите 10 поставени на турнира напуснаха надпреварата още преди 1/4-финалите (последната тенисистка от Топ 10 беше поставената под номер 7 – Каролина Плишкова, която отпадна в 4 кръг). Специалистката на трева Петра Квитова, французойката Каролин Гарсия, финалистката от Ролан Гарос Слоун Стивънс и шампионката от Рим Елина Свитолина напуснаха надпреварата още в 1 кръг! Във 2 и 3 кръг техният пример последваха световната номер 1 Симона Халеп, защитаващата титлата си Гарбине Мугуруса, миналогодишната финалистка Винъс Уилямс, финалистката от Отритото първенство на САЩ Мадисън Кийс и шампионката от Откритото първенство на Австралия Каролине Вожняцки. Няма как и да не споменем и за изненадващата загуба на шампионката от 2004 г. Мария Шарапова още в 1 кръг, пропускайки аванс от сет и пробив срещу Виталия Диатченко.
Впечатлилите
След разочароващото си представяне на Ролан Гарос, Йелена Остапенко доказа още веднъж защо е шампионка от Големия Шлем, като достигна 1/2-финалите на турнира без да загуби дори сет, а страхотно представящите се през целия турнир Камила Джорджи и Доминика Цибулкова бяха единствените непоставени, достигнали 1/4-финалите тази година. Завръщата се от многобройни контузии и търсеща формата си от 2015 г. Белинда Бенчич пък отстрани поставените Каролин Гарсия и Карла Суарес Наваро в по 2 сета преди да достигне 4 кръг, където беше спряна от бъдещата шампионка Анджелик Кербер.
Българското участие
Освен при мъжете, България имаше представител и при дамите в лицето на Виктория Томова. Българката преодоля квалификациите след 3 последователни 3-сетови победи, като във финалния кръг на „пресявките“ преодоля коравата Ана Калинская и така за първи път се класира за основната схема на Уимбълдън. Жребият ѝ бе благосклонен, като в 1 кръг Томова трябваше да срещне играещата с „дива карта“ Тереза Смиткова. Българката я преодоля лесно в 2 сета и така тя се класира за мача на живота си – мач от втори кръг срещу невероятната Серина Уилямс на Централния корт на Уимълдън. Томова започна нервно мача и набързо загуби първия сет с 6:1, но игра повече от равностойно във втория, получавайки неведнъж аплодисменти от Серина за невероятни отигравания. Все пак, Виктория Томова напусна надпреварата след 2-сетова загуба от бъдещата финалистка, Серина Уилямс – 6:1 6:4. Вики може да извлече само и единствено позитиви от представянето си на Уимбълдън!
Peter Kolev
Фаворитите
Швейцарската легенда Роджър Федерер пристигна в Лондон като тотален фаворит и със сигурност целта му бе титлата. Очаквано, Федерер стартира изключително убедително в първите си мачове, като не даде на съперниците си нито секунда, в която биха могли да си помислят, че имат шанс за победа. И нещо повече – до четвъртфиналите никой не беше успял да го пробие, камо ли да вземе сет. Надали някой е подозирал, че Кевин Андерсън би създал толкова много главоболия на швейцареца. Роджър поведе в резултата с 2:0 сета, а в третия даже имаше мачбол, който обаче не успя да реализира. В крайна сметка се стигна до тайбрек, който Андерсън спечели и по този начин сложи началото на обрата срещу най-успешния тенисист на трева. Южноафриканецът проби сервиса на 8-кратния шампион тук и без особени проблеми до края затвори следващия сет. Дойде време за решаващия пети сет, който предложи тенис на много високо ниво, но в края му сякаш 36-годишният швейцарец се измори, а Андерсън това и чакаше. Сграбчи възможността за пробив, след което спечели своя гейм. С това участието на Роджър Федерер на Уимбълдън’18 приключи.
Макар тревата да не е неговата настилка, Рафаел Надал е един от фаворитите и на тазгодишния Уимбълдън. Той, също като Федерер, започна ударно турнира, като записа трисетови победи във всеки един от мачовете си до четвъртфиналите, като не срещна особени затруднения срещу никого от съперниците си. На четвъртфиналите го чакаше не кой да е, а Хуан Мартин дел Потро, който винаги е заплаха и за най-добрите. Испанецът стартира срещата, печелейки първия сет със 7-5. По-късно обаче Кулата от Тандил показа характер и спечели следващите 2 сета. Матадора също отказваше да се предаде и в четвъртия сет реализира пробив, с чиято помощ изравни сетовете. В петия сет си пролича, че Надал е по-стабилният от двамата и проби сервиса на аржентинеца, а по-късно и затвори мача. На полуфиналите го чакаше мач с Джокович, от който победител, както вече знаете, излезе сърбинът.
Изненади
Може би най-голямата изненада на Уимбълдън’18 бе достигането на Кевин Андерсън до мача за титлата. Пътят му до финала бе белязан от два мача, които със сигурност ще бъдат запомнени. Единият от тях е изненадващата победа след пълен обрат от 0:2 до 3:2 сета над 8-кратния шампион на Уимбълдън Роджър Федерер в четвъртфиналите. В следващата фаза пък на южноафриканеца се наложи да остане на корта цели 6 часа и 36 минути, за да победи друг гигант в лицето на Джон Иснър с резултат 26:24 в решаващия пети сет на мача. С този си триумф Андерсън се класира за финала, където обаче Джокович не му остави много шансове.
Също така няма как да не споменем и Джон Иснър, който по пътя си до четвъртфиналите не срещна кой знае каква съпротива. В спор за място на полуфинал американецът се изправи срещу Милош Раонич, който успя да спечели един сет, но нищо повече. Последва мач на гигантите с Андерсен, чиято история вече знаете. След прекарани над 6 часа и половина на корта Иснър си взе сбогом със 132-рото издание на Уимбълдън.
Разочарования
Изненада за всички ни беше отпадането на Григор Димитров още в първия кръг на Уимбълдън от намиращия се в доста лоша форма Стан Вавринка. Григор започна мача доста обещаващо, печелейки първия сет с 6-1. Швейцарецът проби в средата на втория сет, но още в следващия гейм преднината му бе неутрализирана, тъй като Григор направи рибрейк. Стигна се до тайбрек, който Вавринка успя да спечели, с което изравни резултата. В третия сет Димитров направи ранен пробив, но точно когато сервираше за сета, допусна рибрейк и Стан се върна в битката за сета. Отново имаше тайбрек и отново бе спечелен от швейцареца. Оттам-нататък Гришо сякаш загуби желание за игра и с множество от непредизвикани грешки напусна турнира още след първия си мач.
Друго разочароващо представяне беше това на четвъртия поставен Александър Зверев, който още във втория кръг трябваше да играе пет сета срещу изгряващата звезда на САЩ Тейлър Фриц. С доста усилия Саша все пак се поздрави с победата, но тогава надали осъзнаваше какво му е подготвил Гулбис в третия кръг. За втори пореден път на представителя на Германия му се наложи да играе 5 сета, но този път силите му не достигнаха да се справи с агресивната игра на Лорда, който пък в добавка към загубата го почерпи с “геврече” в заключителната част. По този начин безславно завърши участието на Зверев на тазгодишното издание на най-стария тенис турнир.
Още на старта си тръгна Доминик Тийм, който изигра 2 сета срещу Маркос Багдатис, след което се отказа заради контузия.
В първи кръг Давид Гофен също стегна багажа за вкъщи, тъй като претърпя поражение в три сета от Ебдън.
Това беше Уимбълдън’18 – изпълнен с много емоции, изненади, разочарования и качествен тенис в изобилие. Можем да бъдем единствено и само благодарни на всички тенисисти, дарили ни с много красота и изящество през последните две седмици и затвърдили името на тениса като един от най-аристократичните спортове. Вече официално можем да сложим край на сезона на зелено. Довиждане, трева!
Mirela Nikolova
Прочетете още:ЗА ФЕНОМЕНИТЕ В СПОРТА
Раонич също набира скорост
След множеството отказвания през сезона на клей за Милош Раонич, канадецът най-после
намери своя ритъм, като се класира за финала на Mercedes Cup без да загуби подаването си нито
веднъж. За да достигне до мача за трофея в Щутгарт канадецът преодоля в два сета Мирза
Башич, Мартон Фучович, мощният Томаш Бердих и защитаващият титлата си Лука Пуй. Раонич
беше пробит за първи път в турнира от Роджър Федерер в първия сет на техния финален двубой
– 6:4, а вторият беше изключително равностоен, като се достигна до тайбрек, спечелен от
Маестрото – 7:6. За Милош това беше първи финал за сезона.
Кириос вече играе на сингъл
Единственият клей турнир, на който Ник Кириос взе участие, беше от категорията АТП 250 в
Хюстън. След като пропусна Мастърсите в Монте Карло, Мадрид и Рим, австралиецът се
включи в надпреварата отново от категория АТП 250 в Лион, само че на двойки, а не на сингъл,
където впоследствие спечели титлата в дует с Джак Сок. Кириос се оттегли и от вторият за
годината турнир от Големия Шлем – Ролан Гарос заради контузия, но седмица след началото му
австралиецът изненадващо се появи на тревните кортове на Чалънджър турнир, за да играе на
двойки. Първата му поява на сингъл от повече от 2 месеца се увенча с успех, тъй като Кириос
преодоля коравите Максимилиян Мартерер и Фелисиано Лопес, преди да затрудни максимално
Роджър Федерер на полуфинал, но впоследствие да загуби тайбрека на финалния сет и
съответно мача – 6:7 6:2 7:6.
ПеРФектната
.....
.....
Вчера /08.04.2018 г./ завършиха два турнира от WTA и четвъртфиналите за Дейвис къп. В
Чарлстън, най-старият град в Южна Каролина се проведе единственият в Америка
турнир от категорията WTA PREMIER 5 на клей. Спонсориран от шведския автомобилен
гигант Volvo логично носи името “Volvo Car Open”. Шампионът получава освен чек и
автомобил с марка Volvo. Тази година моделът е по избор. Тазгодишно издание може да
се опише като турнир на утвърждаването на нови лица в WTA (с две изключения – Наоми
Осака и Дария Касаткина, която бе защитаващият шампион и които вече ни впечатлиха),
и изненада за ветераните. Участва и финалистката от US Open 2017 Мадисън Кийс, както
и първата ракета на Италия Камила Джорджи. Точно Кийс отстрани Джорджи, но се
затрудни със сънародничката си Бернард Пера, която е с ранкинг#101.
Другата италианка Сара Ерани просто изпрати Бушар по-бързо да си търси ново
поприще, след като я отстрани още в първия кръг, и то в чисти сетове.
Шампионката от от Индиън Уелс Наоми Осака преодоля само първи кръг. Преди турнира
самата тя съобщи, че се чувства изморена. Нейната подгласничка от турнира в
Калифорния преди две седмици достигна четвъртфинал. И двете отстъпиха пред
финалистката, и първа ракета на Германия, Юлия Гьоргес. Друго ново име, което
изпъкна, е латвийката Анастасия Севастова. Тя премина през изключително талантливата
австралийка Ашли Барти, екзекуторката на Кристина Плишкова и остъпи на Юлия в
полуфинала.
Шампионката Кики Бертенс също победи утвърдени имена. Двукратната шампионка от
Уимбълдън Петра Квитова, която вече има две титли този сезон, отпадна именно от
Кристина Плишкова. Може би най-шокираща загуба записа Йоана Конта. Тя отстъпи
пред 19-годишната, преминала през квалификациите, унгарка Фани Столар, и то в два
сета. Заради лошото време полуфиналите и финалът се играха в първия ден на Великден.
Гьоргес отстрани Севастова, а холандката мина през Мадисън Кийс.
Във финала Юлия Гьоргес беше видимо изтощена. Тъй като я следя отблизо, тя има
способността както да играе на високо ниво, така и да бъде посредствена, като в Маями
например. Психика!
Освен на финалистките аз бих запомнил и имената на Севастова, Кристина Плишкова,
Фани Столар, Бернард Пера.
По същото време се играха срещи от турнира ABIERTO GNP
SEGUROS (застрахователна компания) в Монтерей. Монтерей е
столица на щата Нуево Лион в Мексико. Богат град, в който
чрез аутсорсинг има много технологични гиганти.
Водачката в схемата Гарбинье Мугуруза очаквано спечели
титлата.Тук на преден план излязоха Айля Томлянович, Ана
Богдан и Сачия Викъри. И финалистката Тимеа Бабош, която
единствено взе сет от световната#3, макар и първия. Моника
Пуиг направи добро впечатление, но тя е олимпийски шампион
и това не е изненада.
За да бъде още по-вълнуваща седмицата се изиграха и мачовете
от Дейвис къп. Ще се спра само на Световната група.
Полуфиналите са Испания-Франция и Хърватия-САЩ.
Тук изненади обаче нямаше. Рафаел Надал се завърна повече от
победосно, като изобщо не остави съмнение кой е кралят на
клея. Фабио Фонини строши няколко ракети. Лука Пуй показа
високо ниво, а Саша Зверев видимо навлиза във форма. Чилич
вкара единственото си оръжие, сервиса, в действие и това
донесе успеха. Може би само Борна Чорич загуби изненадващо
от Кукушин, но това не повлия на крайния резултат.
И докато стояхме пред компютъра, за да следим всички тези
срещи, шампионката от Монтерей 2014 Ана Иванович се сдоби
с рожба – син. Да са живи и здрави и майката, и детето!
Новините не свършват с това. Джокович се раздели с Агаси и
Радек Щепанек и се свърза отново с първия си треньор Мариан
Вайда, под чието ръководство започна възходът му.
Пред нас е нова седмица с нови турнири. От АТР – в Хюстън и
Маракеш. От WTA – в Богота и Лугано.
Чакат ни нови емоции и преживявания, но само благодарение
на интернет. Никой български телевизионен канал няма да
излъчва тези турнири от първи кръг. Турнирите в Маракеш и
Лугано ще се предават по ТВ+ и СПОРТ+, но започват от
четвъртфиналите.
Честит втори ден на Воскресение Христово!
Димитър Киров
Забележка: Запланувана е отделна статия с успехите и проблемите , които се видяха в българския тенис през тази седмица.Мнението ни за България в Дейвис къп може да прочетете в тази статия
Двата полюса плюс и минус винаги работят заедно. И ако за едни моментът е плюс, други се
озовават към обратния знак.
Хуан Мартин дел Потро! Шапки долу пред тенисиста, който в момента показва най-доброто
от играта. След титлата в Индиан Уелс и след 15 поредни победи от началото на сезона,
отстъпи пред бъдещия шампион на полуфинала в Маями. Играта му е вдъхновяваща, а
присъствието му на корта респектира. Голям плюс за Дел По.
Джон Иснър! Биг Джон! От началото на тази година той участва в осем турнира и спечели
само две срещи. На Miami Open, ATP 1000, направи своя голям удар. Стигна финала,
побеждавайки Чилич, Дел Потро, Чунг. И спечели своята мастърс титла! Наложи се над Саша
Зверев в един сериозен психологически двубой. Показа всичко от играта си. Показа здрави
нерви, показа класа и от „минусовото“ си представяне до сега се изстреля в положителния
полюс.
В Маями Слоун Стивънс победи четири носителки на Голям шлем – Мугуруса, Кербер,
Азаренка и Остапенко. И вече е в топ 10. Стивънс се представи като една комплексна
състезателка с много качества, добър технически арсенал и здрава психика. Това е много
специална победа за нея – у дома, пред своя публика, пред всички близки и приятели. Да се
мотивираш, да преодолееш вълнението, да се справиш с големите очаквания и да прегърнеш
трофея. Това е победа с огромен знак плюс за Слоун Стивънс.
Те застанаха от страната на положителния полюс.
Miami Open 2018, според мен, постави знак минус срещу Федерер и Григор Димитров.
Във втори кръг Федерер напусна турнира, победен от младият Кокинакис. Две сериозни
загуби в два последователни турнира /Индиан Уелс и Маями/. Мисля, че Маестрото наистина
е на финалната права на своята кариера, но още е рано да говорим, че е извън играта. Според
мен решението ще дойде след Уимбълдън още тази година. Роджър не веднъж е доказвал
удивителната си способност да се възстановява след физическо натоварване /как го прави
сигурно знаят единици/ и след на пръв поглед сериозна психологическа ситуация. И все пак
„Американската пролет 2018“ бележи нов момент в неговата кариера и ще е мощен прилив
на енергия за всички, на които им предстои да се срещнат с него на корта. Да запомним името
на Хуан-Мартин Дел Потро, той постави стрелката на нова посока, Кокинакис е следствие.
Григор Димитров отпадна след втория си изигран мач със загуба от Жереми Шарди. И на
двата „американски“ турнира от Masters 1000, той се представи твърде незадоволително. Още
преди началото на турнира в Маями в едно интервю Григор недвусмислено заяви, че
очакванията му не са големи. С което декларира публично за слабата форма, в която се
намира в момента. Това е видно. Въпросите, които следват сега са – какви са причините са
слабата форма и дали това ще се отрази на програмата му в следващите месеци. За вероятни
причини за това отстъпление във формата могат да се посочат доста възможности. Контузия
или заболяване, или последиците от тях. Планирано занижаване на формата в точно
определен период. Смяна на възстановителния режим и средства, които не се отразяват добре
или им трябва време за да се свикне с тях. Лоша кондиционна подготовка, смяна или
разминаване в тренировъчния режим. Или, или… Ние може само да гадаем къде точно е
проблемът. Кариерата на всеки спортист е съпътствана от подобни кризи. Професионализъм
се доказва с успеха при излизане и преодоляване на кризите. И това е основното.
След две седмици отваряме новата страница от сезон 2018 – сменяме настилката, сменяме
нагласите, сменяме очакванията. Нова енергия ще определи към кои полюси ще поеме всеки от участниците в тура.
Stela Petrova
Световният тенис навлезе трайно в нова ситуация. Думата „изненада“ вече не е конвертируема, когато говорим .....
.....
„Червено“
Внимание! Те вече светят в червено на стената на фаворитите. Осемнайсетгодишният Де Минаур, 208 – и в света, достигна полуфинал в Бризбърн и впечатли с игра и самочувствие. Тази седмица беше у дома, но да запомним това име. Лампичката светна червено и за Стефанос Циципас. На 19 години той победи Гаске и сякаш му определи притъмняващите краски на залеза.
Шоуто няма цвят. Неговите светлини са ярки, блестят, угасват, заслепяват, после потъват в тишина. Колко ярък и траен ще е тазгодишния блясък на Монфис и Кириос не се знае, но тази седмица беше шоу.
„Жълто“
От всички в най-добро настроение изглежда Федерер. С Бенчич искрено се забавляваха в Пърт, спечели още една купа за музея, аклиматизира се, като на шега изигра няколко мача на високо ниво и с усмивка, с децата и Мирка се отправи към Мелбърн. Кой ще е по-слънчев – Мелбърн или Федерер? Следващите две седмици слънцето ще има конкурент.
„Зелено“
Цветът на надеждата и разтежа разкри всичките си нюанси през тази седмица. За мен Григор бе обилно облян в зелено. През бледата сянка на мощния колорит от края на 2017-а, с много несигурност и показани слабости в играта, през яркия и борбен Григор, който може да устои на всяко изпитание като пометена от дъжд трева, до тъмния, мрачен нюанс на зрелостта, който се опитва да се справи с тежките очаквания и да е свеж винаги и навсякъде. През цялото време на лицето му бе изписано напрежение. От какво беше породено то? От ясното съзнание, че не е в най-добрата си форма и не се справя със ситуациите с лекота? Или търси нови решения за този нов етап от развитието си. Когато изпълняваш нови технически и тактически задачи, и то по време на турнир, напрежението те затормозява. Аз мисля, че тук имахме нов игрови план и спад във формата на този етап от сезона. Не допускам, че от желание да защити титлата си на всяка цена се скова и направи толкова грешки. Развитието продължава и зеленото ще става по-ярко.
Какво ще ни предложи палитрата в Мелбърн? Аз залагам на зеленото – носи усещане за свежест. А слънцето? То в Австралия е щедро.
Стела Петрова
Ехото от US Open 2017 още не е заглъхнало. На Откритото на САЩ познати звезди заблестяха с нов блясък, а нови се издигнаха на тенис небосклона.
Двама испанци са на върха на световните класации – Рафаел Надал и Гарбине Мугуруса са №1 при мъжете и дамите.
Героите на US Open обаче съвсем не са само те.
Мария Шарапова острани още в първи кръг една от претендентките за титлата Симона Халеп в една среща на силата на духа, на качествения тенис. Голяма битка. Кортът гореше и Халеп прегоря в тази битка. С излизнето си на корта в Ню Йорк Мария ни озари с блясък. Блестяха камъните Swarovski на нейния екип, блестеше с излъчването си на корта, с качеството на своята игра. В този турнир за пореден път блесна звездата на Мария.
Андрей Рубльов – 19-годишният младеж достигна ¼ финал и среща с Надал, побеждавайки последователно Бедене, Григор Димитров, Джамхур и Д. Гофен. Той ще запомни този турнир, а ние ще запомним името му и ще го следим с интерес. Случаен пробив или трайно високо ниво на игра ни предложи Рубльов? Това ще видим в следващите му турнири.
Дел Потро – публиката искаше истински мъже на корта, които играят вълнуващ тенис и го получи в лицето на Хуан Мартин. С вдъхновяваща си игра той запълни празнотата, която оставиха с отсъствието си Мъри, Джокович и Вавринка.
Федерер – има ли още нещо, което не е казано за него? Феномен без аналог в световната тенис история.
Финалът при мъжете противопостави два различни стила на игра – Рафаел Надал и Кевин Андерсън. И, за съжаление, като спектакъл разочарова. Надал не даде никакви шансове на южноафриканеца и го принуди да греши твърде много – 11/40 бяха непредизвиканите грешки в мача.
Саша Зверев, Шаповалов и Григор Димитров бяха звездите, от които се очакваше много повече. Играта им през този сезон даваше надежди за звезден триумф на турнир от ГШ. Не се получи. Бъдещето ще покаже къде е мястото им сред звездите.
Слоун Стивънс – тя стана една от най-неочакваните шампионки в историята на турнира. Допреди шест седмици заемаше 957 място в световната ранглиста, а днес държи в ръцете си трофея на US Open. Слоун Стивънс е една от носителките на новия, модерен стил на игра при дамите – сила, техника, бързина, атлетичност. Това е бъдещето на съвременния тенис. За да побеждаваш на световните кортове трябва да можеш всичко. И да устояваш психически.
Мартина Хингис – бившата №1 при дамите вече е непреодолимо препятствие в турнирите на двойки. Две титли! Два трофея! Присъствието на Мартина на корта е една постоянна усмивка и истинско удовоствие от играта. Лекота, финес, светкавични реакции, невероятно придвижване на корта, неотразими удари. В тандем с Мартина всяка двойка е печеливша.
Това са моите герои от US Open 2017.
И още – на US Open долетяха две радостни новини. Серина роди момиченце, а Джокович стана татко за втори път. Олимпия и Тара са новото попълнение на голямото тенис семейство.
Паузата до азиатската фаза на сезона ще даде възможност на състезателите за почивка, за възстановяване, за анализи, за преосмисляне на грешките, за нови нагласи и цели. За нас тази пауза ще е време за прогнози, за нови надежди и очаквания.
Само две седмици и отново ще гледаме към звездите на тенис небосклона. Пред финалната права на Road to London ATP 2017 сме. Ще видим ли Григор Димитров сред най-добрите в света? Кой ще удържи докрай на умората, на напрежението, на предизвикателствата?
Стела Петрова
И те спят, но нямат право да се успиват.
И те се хранят, но много внимават с какво.
И те тъгуват, но нямат време да хленчат.
И те се радват, но често щастието ги застига на път.
И те обичат, но любовта ги следва, не ги обсебва.
И те боледуват, но болката не ги поваля, тя стимулира волята им.
И те се уморяват. „Не мога повече!“ те заменят с „Винаги може още и по-добре!“.
Те живеят между нас.
Обърнахме и последната страница на календара за 2016-та и поставихме на стената новия. Месеца без турнири е време за почивка .....
Нека тръгнем от самото раждане на британския вълноразбивач. Той е построен през 1911 година от компанията „Уайт Стар Лайн“ в корабостроителницата “Harland and Wolff”в Белфаст. За изработката са били използвани нитове “best” с въглеродно съдържание 0.3 %. При това съотношение въглеродният нит е бил способен да издържи на не повече от 350 kN натиск. През 2005 година след множество задълбочени проучвания, бива установено, че ако са били употребени нитовете “best, best”, устоявайки на над 1000 kN натиск с въглеродно съдържание 0.4 %, Титаник вероятно все още щеше да кръстосва синьото и солено поле. Една десета. Една десета разлика в процентово отношение е била достатъчна да спаси над 1500 души. Покруса! Впоследствие се оказва, че направените икономии за сметка на здравината на стоманата, се оказват фатални.
Другите 2 фактора, които спомагат за трагедията са шестте пренебрегнати предупреждения за айсберг на хоризонта и игнорираното съобщение по радиото за опасни ледени блокове, идващи от кораба „Калифорниън“, движещ се по същия курс. Ето как човешкото его надделява над осигуряването на безопасност за екипажа и пасажерите. Стремежът Атлантика да бъде покорен за 5 дни и нито час повече, се оказва пагубен.
Резултатът – ледена планина фронтално на борд, която бива забелязана едва 200-250 метра преди сблъсъка. Което дава време за реакция от порядъка на малко над 30 секунди. Първият помощник-капитан дава стандартната заповед:“Ляво на борд, машини пълен назад!“ В същия момент обаче скоростта е максимална – 24 възела (около 45 километра в час). Неизбежният ендшпил отваря рана с дължина от 90 метра и ширина 2 метра. При толкова мащабна пробойна водата започва да нахлува в предните 6 водонепроницаеми отделения на кораба. Титаник е в състояние да „преглътне“ максимум 4…
Настъпва времето за последствията. След тях идва плачът за едни, благодарността на други и равносметката за всички. А тя е, че на човешкия род му е заложено в генетиката да греши. От пораженията и грешките обаче хората могат само да се учат и да стават по-силни. Ако можех да определя човека само с една дума, то тя би била „непредвидим“. Всъщност, повече от една не е и нужна, защото тази е достатъчно изчерпателна.
Днес. 2016 година. Правим скок със 104 лета и няколко месеца отгоре. Нещата по отношение на грешките и паденията не са претърпели кой знае каква съществена еволюция. Но няма как да е другояче. Генетиката остава непроменена до доказване на противното. За радост се наблюдават и някои фениксови възраждания и достигания до непознати върхове, които покрай всичко друго случващо се в наши дни, се възприемат като чудеса на природата.
Как обаче можем да опишем изминалите 11 месеца за тези, на които тенис ракетите им служат за оръдие на труда? Буреносни, турболентни и причиняващи главоболие, което би се решило само с внимателно продупчване на главата с цел спадане на вътречерепното налягане. И сърцебиене по-силно, от когато човек се влюбва за първи път. Именно на такива изживявания бяхме подложени през отлитащата от календара 2016-а.
Спусъкът бе дръпнат, с което сигналът за старт на маратона бе даден в Австралия. Първите значими неща, които положиха първия белег върху корпуса на играта се случиха в Мелбърн. Както и малко след него.
Живата легенда на австралийския тенис Лейтън Хюит помаха за сбогом с любимата си публика след поражение във втори кръг от Ферер. След срещата испанецът изказа откровеното си възхищение спрямо Ръсти. Оказа се, че дори има негова фланелка у дома. Бъдещето на най-младия №1 в света бе предопределено – повеждайки отбора за купа „Дейвис” като капитан.
Мъжката схема бе на път да бъде разтърсена из основи, когато Жил Симон бе на прага да затрие името на Джокович от предстоящия списък с четвъртфиналисти. Този своеобразен бич Божий успя да разцентрова иначе непоклатимата като планински връх игра на Джокера, провокирайки го да допусне главоломните 100 непредизвикани грешки! При нормални петсетови срещи общият брой грешки, допуснати от двама състезатели достига едва половината. А Новак самостоятелно постигна този антиподвиг. Единственото похвално в цялата ситуация ,всъщност, е най-важното – изтерзаната като манна небесна победа.
Полуфиналът му с Федерер вървеше безметежно до края на втория сет. Роджър обаче не бе казал последната си дума. Не и при положение, че предишната седмица бе ударил историческата кота №300 по брой победи в турнири от Големия Шлем след екшъна срещу Григор Димитров. Безпроблемен трети сет за него и мачът влезе в четвърти. Там Новак осъзна кой стои срещу него и, че не иска да се забърква в повече неприятности. Това се видя чрез преродената му игра. В самата среда на частта, когато Маестрото бе притиснат до стената, така както боксьор до въжетата, той погали топката с ракетата си, така както Аладин гали лампата, за да излезе духът от нея. И както джинът се подчинява на крадеца, така и жълтеникавата сфера изпълни желанието на виртуоза – минаващ бекхенд уинър на линията. Този шедьовър на изкуствореца за съжаление на хилядите в арената „Род Лейвър“ и милионите пред екраните, бе последният акорд на Маестрото в мача. Той обаче накара дори човек в инвалидна количка да се изправи на крака и да аплодира гръмогласно.
Джокович съумя да пробие, а в следващия гейм да сложи точка на спора. Финалът срещу Мъри учудващо не предложи така исканата интрига и съседът ни се поздрави с рекорден шести шлем от горещия Мелбърн.